Už je to pěkně dlouhá doba co se narodil spisovatel Robert Ervin Howard. Slabý to kluk který jako správný spisovatel byl v dětství sužovaný nemocemi, měl neradostné dětství zlého otce a hodnou matku na které se během svého dětství stal závislý. Možná proto se později začal zajímat o šermování a box, ale především se začal věnovat kreslení a psaní. Ze začátku psal do různých časopisů, později začly vycházet jeho povídky v knihách. Přesto že měl několik hlavních postav žádná neměla takový úspěch jako Conan. Barbar v každém slova smyslu. Silný neporazitelný prostě přesně takový jaký si Howard asi přál být.Howard byl považován za zakladatele žánru SWORD and MAGIC a asi tomu skutečně tak i je. Conan získal takovou popularitu že se dostal i na filmová plátna. A přesto že oba filmy slavily úspěch nakonec nedošlo k tomu že by byly natočeny další díly či volná pokračováí podle jiných povídek R.E.Howarda.
V době kdy se objevil na filmových plátnech Barbar Conan ztělesněný Arnoldem Schwarzeneggerem jsem chodil do základní školy. Ale už v té době mi film učaroval a to nejen kvůli svalnaté postavě Conana ale prostě kvůli tomu jak byl zpracován a taky kvůli tomu že se mi tenhle žánr zamlouvá. Protože jsem človíček relativně šikovný, rozhodl jsem se zkusit si meč vyrobit sám, a to podle filmových fotografií a dostupných materiálů. Podotýkám že v té době byl internet v plenkách sám jsem doma vlastnil počítač ZX Spectrum a jediný zahraniční časopis co se k nám dostal bylo Bravo, které občas přivezl ze zahraničí nějaký tatínek pro svého syna či dceru.
Tehdy ve mě začala pomalu uzrávat myšlenka zkusit si ten meč co se mi tak líbil udělat. Dalo dost práce sehnat nějaké podklady. Dostupné byly jen fotky ze zahraničních časopisů, pár plakátů z filmu a několik nekvalitních nahrávek filmu na videokazetách. Sehnat kloudný podklad který by se dal využít.. byl nadlidský úkol. Přesto se mi ale během roku podřilo povyměňovat stránky z Brava a dalších plátků koupit pár plakátů a nakonec jsem zkombinoval dva dohromady.Složil jsem postavu Arnolda podle jeho tělesné výšky pak na kopírce vyzvetšoval a získal tak měřítko pro velikost meče. Podle tohodle jsem pak zvětšoval všechny dostupné podklady a nakonec jich bylo tolik, že jsem se odhodlal k výrobě.


Mé ruce dál svírají uzdu života,
stejně jak bezbřehý oceán.
má duše vášní bouří klokotá,
zůstanu nespoután.
Nechť rozpadne se v prach a špínu
kultury lidské každý čin,
jsem barbar z nejhlubšího stínu
který se tyčí nadevším.
R.E.Howard Conan - Barbar

Výroba repliky meče

2007 - Listopad - po několika odložení setkání jsem se vydal začátkem listopadu do firmy Solid Vision na domluvu ohledně výroby čepele.Byli velice vstřícní.Domluvili jsme se na dalším postupu. Pro zatím takto: já dodám v co nejkratší době podklady v Invertoru. Oni zpracují program na výrobu a dodají mi cenovou kalkulaci. Já dodám polotovar. Oni to do konce roku vyfrézují. No snad to konečně dopadne.. Po delší době nicnedělání tedy přidávám několik fotek meče. Je to 3D model z programu Invertor. Děkuji Drobkovi za jejich zpracování ještě nějaké 3D modely kterí jsem dělal já v programu autocad:

2007 - říjen - rok se sešel s rokem. Nic dalšího se nepodařilo. Tak mi to nedalo a poslední den na MSV jsem se rozhodl a obešel firmy co pracuji s CNC stroji. Chtěl jsem se zkusit domluvit jestli by čepel meče nešla vyfrézovat v rámci předváděčky na nějaké výstavě. Nakonec jsem měl trošku štěstí. Po té co jsem s neúspěchem obešel 6 firem jsem narazil na jednu. Překvapil mne obchoďák který měl kvádro a papuče. Rovnou jsem mu řekl o co mi jde a překvapilo mne, že mne nevyhodil, ale v klidu mne vyslech a zavolal kolegu se kterým jsem se měl domluvit. Byl to šéf firmy Solid Vision. Vyšel mi vstříc.

2006 - Září - Měli jsme sraz s teď již oficiálním Lada klubem tentokrát v Jedovnicích u Brna. A protože se moc nejezdilo s autama, ale spíš to tentokrát bylo pojato tak nějak osobněji, probíralo se spousta věcí. Tak přišla řada i na koníčky kdo co dělá ve volném čase a tak. Nadhodil jsem i výrobu bičů a meče a to s čím se potýkám za problémy. Dva lidé z klub se nabídli že se mi zeptají u nich na školách kde by do v rámci výuky možná šlo udělat. Pokud by to vyšlo, tak bych to mohl mít za relativně levný peníz, ale přeevším bych to prostě MĚL!! A to je to o co mi jde. Už bych za to dal skoro cokoliv pokud by to bylo za rozumnou cenu. Jenže většina firem si za to řekne tak 10 000 kč nebo i víc. A to jsou jen dva podělaný úkosy. Tuhne mi úsměv a na zádech mi vyráží studený pot při představě co by asi tak stál ten zbytek... Sice jsem měl možnost to nechat i udělat v rámci předváděčky na MSV ale vždy to nějak ztroskotalo... a když se ve firmě připomínáte čtyři roky vždy na podzim před strojírákem a pokaždé vám řeknou že to je ještě brzo a pak už najednou je pozdě tak prostě pochopíte že nejste žádaní... A co mě štve že když se člověk pak jde na stánek firmy podívat, tak tam frézují nějaký obyčejný víčko nádrže k motorce. Naprosto jednoduchý tvar a mají toho okolo stroje daný tak už 8 ks a lidi na to koukají a ani neví o co jde... Takhle kdyby tam frézovali čepel toho meče, nějaký pěkný nůž nebo něco co prostě na první pohled zaujme. Na jednom stánku frézovali z bloku kovu vzpínajícího se koně. To byla nádhera. Bohužel se nejednalo o firmu z čech a moje angličtina není tak dobrá abych se s nima domluvil... takže opět neúspěch. No uvidím co zařídí kamarádi. Ale už pomalu ztrácím naději a vidím že to nakonec dopadne tak, že vezmu brusku a ten úkos včetně celé čepele udělám Hand Work... sice to asi nebude ani z jedný desetiny tak pěkný a bude to min desetkrát náročnější ale budu to alespoň mít hotovo a bude to moje práce. Prostě originál. jen kdyby ten materiál nebyl tak strašně tvrdý i v neupraveném stavu..

2006 - Červen - Nedaří se prostě se nedaří. Potřebuju opracovat část čpele na meči. Jsou to jen dvě zkosené hrany které běží na jednom konci do oblouku. Je to tam nejen na okrasu, ale taky kvůli tomu aby když se na to pak nasune záštita tak tá má z vnitřní strany ten stejnej kónus na který nasedne a tím se po dotažení pomocí hrušky a přez posuvnou rukojeť dokonale na meči uzamče. Jenže ty dva bláznivé úkosy mi nikdo nechce udělat. Už jsem obvolal další firmy, posílal jsem maily s náhledy prostě nic. Ten nový projektanat mi nepomohl. Jeho kamarád sice zkoušel několik firem ale potýká se se stejným problémem jako já. Už když do firmy člověk přijde tak se na vás dívají divně. Když jim popíšete problém o co se vám jedná buď vám poděkují za návštěvu a slušně Vás vykážou do patřičných mezí.. nebo se na vás dívají jako na vola popřípadě když jim pošlete popis toho o co máte zájem, tak vám do dvou až čtyř dnů pošlou odpověď ve které vám napíšou že děkují ale že kusovou výrobu nedělají. Někde to dotáhnou tak daleko že aby vás jako neodmítli, tak vám pošlou i cenovou kalkulaci s tím, že finální suma je tak velká aby vás přešla chuť si něco takovýho vůbec chtít nechat dělat. Popřípadě to ještě pojistí tak, že vám ještě připíší že by byli rádi vám tu práci udělali, ale že mají tolik práce, že bohužel v nejbližších dvou až třech měsících vám na tom nic nemohou dělat... No jo co už nadělám.....

2006 - Duben - Do naší firmy nastoupil nový projektatn. Zjistil jsem že má patřičné kontakty na lidi co maj kontakty na firmy které pracuji s frézami ovládanými pomocí PC. Že bych konečně slavil úspěch??? Teď půjde ještě o to jaká bude cena. Pokud to bude za nějaký obstojný peníz nechal bych to v létě vyfrézovat a mohl bych tím pádem dokončit na hotovo voskový model záštity. Čekám na to jako na smilování. Snad se mi konečně zadaří.

2005 - Červenec - No i když jsem na meči udělal jen nějaké drobnosti, tak si myslím že ty fotky za to stojí. Konečně jsem si to celý seskládal tak jak by to mělo vypadat. Mám z toho moc dobrý pocit. Vypadá to už konečně jako meč. Bohužel stále se mi nedaří sehnat firmu která mi odfrézje ten zkos pro záštitu a tak i dyž ji nakrásně dodělám jako jednostranné kopyto, nebudu moc dodělat protilehlý kus, dokud ta čepel nebude. Protože pak už by se mi nepodařilo uvnitř zapravit ten kónus na záštitě tak aby se na meči následně uzamčel. Je to takový zamotaný kruh. Prostě čekám a i když bych teď dělat něco chtěl tak moc věcí už stejně neudělám tak jako tak. Je to paradox. když jsem mohl dělat, tak jsem neměl náladu a když teď náladu mám a našel bych si i chvíli času tak pro změnu dělat nejde.. Ach jo. No ale nevadí snad ednou to dodělám. Ještě že nepracuju na poloviční úvazek pro nějakou zbrojařskou firmu.. Protože dost silně pochybuju, že by se jim líbilo, kdybych se s tím tak dlouho páral. Ale já stále tvrdím, že to je můj koníček a že ještě stále na to mám dost času. A nejvíc ho budu asi mít v důchodě :-). No tak tady jsou ty slíbený dvě fotky. Je to půlka hlavy jednoho draka. Vím že samochvála smrdí ale myslím si že na to že jsem nikdy nic takovýho nedělal, a je to jen podle fotek, tak se mi povedl.No a pak druhá fotka a to je celek toho meče jak by měl vypadat. Musím podotknout že i přestože mám tu hlavici vyleštěnou přez rok doma na skříni, tak se nějak nemá k oxidaci a vytvoření patiny.Leskne se to jako když je to nalakovaný. Asi budu muset sehnat kravskou moč a pokusit se trochu tu patinu urychlit...

2005 - Březen - I když je jaro, respektive jeho začátek, venku je stále ještě relativně brzo tma a tak se dá po večereh zase něco udělat. Tak jsem pokročil zase troch v práci na záštitě. Potřeboval bych už hodně nutně někde nechat ofrézovat to tělo meče, protože na něj potřebuju nasadit záštitu a dolícovat vosk. Pak by to mohlo jít na odlévání. To by se to zase pohlo. Ale zpět k práci. Po chvilkách sedím za stolem ruce zamaštěný, všude se mi válí drobné kousky vosku. Dělám na hlavách draků. Tady je něco málo fotek z již hotového kopyta. To že jsem to už dvakrát zaformovával pro jistotu do Lukoprenu a do sádry, aby se mi to v případě zlomení podařilo znova odlít asi psát nemusím. No dost kecání tady sou ty fotky. :-)

2005 - Leden - Protože nemám ještě opracovanou čepel, pustil jsem se do výroby rukojeti. Výroba nebyla úplně jednoduchá ale nakonec jsem měl štěstí. Vysoustružil jsem kulatinu která měla zhruba o 3mm menší průměr než vlastní rukojeť. Tuto jsem rozřízl na pile na dvě části, a vyřezal z prostředku kousek o síle čepele.tj. 6mm. Tyto dva kusy jsem nasadil na čepel v místě rukojeti a stáhl ji na koncích pomocí nitě.Pak nastala zajímavější část. Sehnal jsem si tenkou dýhu, kterou jsem ještě obrousil a tím ji zeslabil v podstatě na poloviční tloušťku. Nařezal jsem z ní asi 1,5 cm široké proužky a ve šroubovici je nalepil na ty dvě půlkulaté části rukojeti. Motal jsem vždy ve směru a následně proti směru hodinových ručiček. Protože třetí a čtvrtá vrstva s lepidlem vytořila dostatečně kompaktní kus, upustil jsem od dalších vrstev. Rukojeť se zabrousila a zakrátila na koncích a je připravena k finální úpravě a tou je namotání tenkého provázku který vytvoří neklouzavý povrch. Meč by pak měl držet v ruce a neměl by se posouvat ani když vám zvlhne potem nebo krví.

2004 - Duben - Srpen - Pokračuji na tvorbě modelu záštity. Už to má celkem obstojné tvary. Opět jsem udělal formu z Lukoprenu. Nerad bych v případě poškození začínal od píky. Sehnal jsem si kovorytecká dlátka a pustil se do výroby run na čepeli v místě záštity. Teda nikdy bych neřekl jak je ten materiál pevný.jde to velmi pomalu ale jde to.Nedá se to srovnat s tím když jsem to zkoušel na dřevěným prototypu. Bohužel se mi při jednom sestavení podařilo zlomit skoro hotový model záštity. Není tak pevný jak jsem si myslel. Používám teď jiný vosk. Mikrokristalický. Lépe se z něj dělají detaily, je měkčí ale bohužel i křehčí. Nevadí Teď už to není až tak důležité. Sestavit se to bude dát přímo na meči.

2004 - Leden - Březen - Nějakým zázrakem jsem vyšetřil pár večerů a rozhodl se pokračovat. Pustil jsem pro změnu do výroby záštity.

Opět to znamenalo udělat si přibližný tvar a nalít do toho kus vosku. Podle papírové šablony jsem pak obkreslil tvar a na hrubo ho vyřezal a opracoval přibližné tvary a šířku jedné poloviny. Bylo to samo o sobě dost práce. Po zkušenostech s hruškou jsem nechtěl nic riskovat a tak sem si to zaformoval do sádry pro případ nezdaru. Naštěstí to tentokrát nebylo potřeba. Zapracoval jsem na detailnějších partiích a na hrubo vytvaroval hlavy draků na krajích. Takto hotový polotovar jsem potřel asi 4mm tlustou vrstvou Lukoprenu a a zalil pro zpevnění do sádry. Opět se opakoval proces se zrcadlením. Tzn do téhle formy odlít dva kusy, ty sesadit k sobě zapravit nesrovnalosti ve spoji. Následně jsem jednu polovinu nalícoval na čepel meče. Bohužel jen na hrubo, protože na čepeli v místě záštity jsou udělané úkosy. Stále se mi totiž nepodařila nalézt firma co my úkosy odfrézje.

2003 Listopad Začal jsem shánět firmu co mi na CNC frézi udělá profil čepele. Už delší dobu řeším problém že v okolí Brna je jen několik málo firem co disponují takovýmto vybavením a z nich ještě míň ochotných zaobírat se nějakým magorem co si chce udělat kusovku výrobku.. Potýkám se se stejným problémem jako při shánění firmy, co by mě udělala odlitky.V Brně je jen jedna firma ale peníze za to jsou nekřesťanský..

2003 - Září- Říjen - Moje nadšení pozvolna vychládlo. Po večerech čistím odlitek. Jde to strašně pomalu. Člověk by nikdy neřekl co to dá práce. Ten Bronz je neskutečně tvrdý a na povrch jsou ještě zatavena zrníčka písku. Mám hotovou polovinu a trvalo mi to tři měsíce.Chtěl jsem vidět jak to bude vypadat na meči a tak jsem do něj zaletoval kulatinu s jemným závitem a hlavici jsem opatřil otvorem s protikusem. Teď už to opět dostává tvary.Začíná to vypadat jako meč. Už to není jen kus železa.

2003 - Srpen - Je večer, někdo zvoní. Jdu otevřít. Ve dveřích stojí ten známý a podává mi krabičku od čaje. Uvnitř proložené hadrou jsou dva kusy hlavice. Jsou jen nahrubo očištěny od zbytku písku. Povrch je dosti hrubý bude se muset hodně pracovat s rydly a bruskou aby se dosáhlo kýženého efektu.. Ale musím říct že jsem nad míru spokojen. Opět jsem dostal jakýsi impulz a začal se tomu přez zimu intenzivně věnovat. Sice jsem v první chvílli trochu propadl zklamání když jsem to uviděl ale nakonec jsem byl rád že to mám alespoň takto. Sice to tkhle vypadá dost otřesně ale pár večerů práce s mikrofrézou brusnýma kotoučkama a rydlama to spraví.Jenže nic nejde tak jednoduše jak si člověk naplánuje a ne nadarmo snad římané nebo kdo to vlastně byl, vyráběli svoje meče z bronzu. Mikrofrézka se tupí, frézy pomalu nestíhám měnit,a práce není nějak moc vidět...Prostě a jednoduše to nepřibejvá.

2003 - Červenec - Přez léto nějak nebyl čas na meči pracovat a až teprve s nastávajícím podzimem jsem se do toho zase pustil.Sehnal jsem člověka co mi hrušku odleje z bronzu. Nikdy bych nevěřil jak je težké v okolí najít slévárnu, která dělá s Bronzem. A Když dělá s bronzem nedělá vytavytelný model. a když už náhodou narazíte na firmu co to dokáže, tak se Vám vysmějí když jim řeknete že potřebujete udělat tak 2 ks. Každopádně jsem svůj hotovy kousek zaformoval do lukoprenu a to oboustranně. Tím mi vznikla forma s vtokovým otvorem do kterého se dá nalít kdykoliv horký vosk a udělat si další model. Jistota je jistota. Co kdyby se to nepovedlo. Představa nové výroby modelu mě pronásledovala jako noční můra. Nakonec se mi ale podařilo nakontaktovat člověka co dělal uměleckou školu a občas odlévají sochy z Bronzi. Trvalo to další měsíc než se k tomu dostal.

2003 - Květen - Konečně jsem dokončil skoro na hotovo jednu polovinu šablony. Chtěl jsem se pochlubit otci a co se nestalo. Kopýtko mi vypadlo z ruky a rozbilo se na 6 ks.. naštěstí to stačilo jen nahřát a na hrubo spojit k sobě. Za pomoci plastelíny a včelího vosku jsem to doopravil a zaformoval do Lukoprenu. Konečně mám předlohu která za něco stojí. Ještě zbylo dvě poloviny sesadit dohromady za tepla a opravit spoj a trochu doladit detaily. Maximální pakárna byla udělat lebku uprostřed tak aby vypadala tak jak má. Povedlo se to asi až na jedenáctej pokus. Prostě jsem neměl tvůrčí náladu. Buď vypadala naprosto otřesně nebo se mi nedařilo dát jí výraz nepřístupnosti, popřípadě se dokonce přihlouple usmívala.

2003 - Leden - Duben - Protože teď budu potřebovat větší obnos na to abych mohl necaht čepel meče ofrézovat, vrátil jsem se zpět k práci na voskové hrušce. Sehnal jsem další fotky, tentokrát i pohled z boku a vesele se pustil do práce. šlo to celkem rychle. Dělal jsem jen polovinu hrušky. Udělal jsem jen obrys a hrubý tvar abych získal představu o tom jak to bude vypadat celé. Zaformoval jsem to do Lukoprenu a odlil další dva kusy.Po složení k sobě jsem odstranil nepřesnosti na obrysu. Tím jsem dosáhl toho že nebudu muset dělat obě poloviny ručně, ale bude mi stačit jen jedna.

2002 Září- Konečně jsem dokončil byt, zkolaudoval a mám trochu víc času i financí. Nechal jsem jeden polotovar meče zkalibrovat na magnetické brusce. Stálo to skoro 1500 kč. Hustý. Ale podařilo se. Meč má krásnou stříbrnou barvu. Zkusil jsem kousek vyleštit a je to super. Vypadá to jako zrcadlo.

2002 Podařilo se mi sehnat další kontakty a technologie. Sehnal jsem v okolí firmu, která mi čepel meče vyřeže Laserem popřípadě plasmou. Technologie jde prostě dál, a já nemůžu zůstat pozadu. Když se tak dívám zpět zjišťuji že budu rád, když meč dokončím v důchodovém věku...No holt ale člověk má i důležitější věci na práci. Našly se nějaké finance a tak jsm nechal vyřezat rovnou dvě čepele meče. Když jsem si to vyzvedl, tak jsem poprvé viděl meč ve skutečné velikosti. Panebože ten je ale težký. Arnold buď měl sílu jako skutečný Conan a nebo musel být snad meč z polystyrenu.Čepel váží snad 5kg.. Je nutné si ale uvědomit, že jednak je o dva milimetry tlustší, přijde zkalibrovat na 6mm což udělá minimálně 1,7 kg , a je potřeba taky odfrézovat vlastní tvar čepele. Další minimálně 1/3 materiálu půjde pryč. Ale mám dvě čepele a a je to radostný pohled. Konečně totiž už to má tvar.

2001 - Srpen - Listopad - Protože moje finance momentálně plynuly jiným potřebnějším směrem musel jsem se pustit do něčeho na co finance potřeba nejsou. Rozhodl jsem se pustit do výroby hlavice meče. Chvíli jsem přemýšlel nad technologií. Nakonec jsem se rozhodl pro výrobu kopyta ze slévarenského vosku a použít to pak pro zaformování do písku jako vytavitelné šablony. Tato metoda funguje na principu že pokud děláte jeden kus, tak si ho vyrobíte z vosku, který následně buď potřete kopírovací směsí. Je to tekutá látka do které se vosková šablona namočí. Tím na ni vznikne tvrdá slupka. Takto upravená předloha se zaformuje do písku.Písek se upěchuje, a celá forma jde do pece. Zde se ohřeje a vosk se v případě velkého kusu vyleje, v případě malého vyteče do pece a shoří. Takto upravená forma se předehřátá zaplní tekutým kovem. Zbytky vosku se vypaří. Po schládnutí se obrobek oklepe a otryská pískem. Pak je nutné provést cizelaci.TZN zbavit odlitek nálitků, otřepů, zabrousit nerovnosti, a zaleštit případně patinovat. Pokud děláte kusů víc, je nutné si udělat formu do které budete odlévat vosková kopyta. Protože hruška meče je dost tvarově složitá a má na sobě ja negativní tak pozitivní úkosy, nelze použít formy pevné. tzn třeba laminátové, litinové.Já na to použil materiál který je tekutý a po smíchání s trdidlem vytvoří kaučuk.Říká se mu Lukopren Je to sice dost drahé ale vyplatí se to.

Při představě toho že bych měl jen jeden kus z vosku který by se třeba nepodařil odlít... No asi bych se šel oběsit. Práce na hrušce jsem ale nakonec musel odložit a to kvůli práci na stavbě bytu, která měla v daném čase přednost přede vším. Podařilo se mi dostat hrubý tvar voskové hrušky z bloku vosku. Už to mělo hrubý obvod a začal jsem na vosk přenášet i vlastní obrysy a tvořit plastický tvar.

2001 - Červen - Červenec Nechal jsem si na vodním paprsku na zkoušku vyřezat profil čepele. Vypadalo to dost otřesně. Původní materiál 17 021 jsem nahradil dle převodných tabulek materiálem 14 260. Jenže potřebuju čistý rozměr tloušťky 6mm a když na to vezmu materiál přímo 6mm tak je to špatné. Je potřeba mít přídavek na opracování povrchu. Sedmička se nedělá takže jsem to musel testnout z 8mm plechu. To už měla voda tak trochu problém řezat a okraje byly podříznuté a otřepené. Byl jsem z toho nešťastný.Pomalu jsem přemýšlel jak na to jinak a čas plynul.

2001 - Březen - Pomalu jsem dal do kupy solidní výkres meče. Dost mi pomohl web firmy ALBIONARMORERS a jejich kronika s názvem Tajemství ocelového diáře, kde popisují výrobu limitované série. Bohužel nedrží se přesně původních výkresů a tvar meče upravují kvůli tomu že by ve skutečnosti neměl dobré vlastnosti. Tato stránka je dnes již nefunkční ( v podobě v jaké byla v roce 2001 ) spousta užitečných fotek zmizela. Naštěstí jsem si je ale předtím stáhl a uložil. Takže mi dost pomohly. Vyšel jsem z ne příliš kvalitních fotografií jejich výkresů a za pomoci autocadu a digitalizace vyrobil svůj výkres. Není asi stejný jako originál z roku 1982 ale je můj. :-)

1997 Leden - Dlouhý pracovní výpadek byl způsoben jinými aktivitami.Seznámil jsem se s přítelkyní.Meč smutně zahálel na skříni. Občas jsem ho vytáhl na světlo a podíval se jestli nerezaví. Teprve začátkem tohoto roku jsem se pustil do dodělání hrušky. Ale Po změně zaměstnání jsem získal přístup k frézi a jal se pokračovat na čepeli. Přesto že jsem frézařovi kladl na srdce že se jedná o velice tvrdý materiál, že je nutno odebírat po malých kouscích a dobře chladit, bylo to k ničemu. Meč mi při frézování vyhřáli a on se zkroutil. Jediná možnost pokusit se to vyrovnat za studena nebyla úspěšná. Meč se v místě přechodu záštita - čepel zlomil. Mezitím se mi podařilo sehnat trochu kvalitnější podklady. Konečně jsem se dostal na internet. Resp. první moje možnost se s ním realtivně seznámit. Změnila se i technologie výroby. Naučil jsem se kreslit v Autocadu

a výkres překreslil. Mezitím jsem zjistil že v USA existuje firma která se rozhodla vyrobit limitovanou sérii Conanova meče. Bohužel jde o profesionální firmu, která má velké zázemí a jejich výroba probíhala rychleji než u mne. Navíc se jim podařilo sehnat originální meč z filmu, původní formy pro odlévání záštity a hrušky a i originální elektrody pro vyjiskření run.Holt někdo má štěstí.Moje snaha sehnat kvalitní podklady za pomoci Hollywoodu vyzněly naprázdno. Byl jsem ubezpečen, že by mi rádi vyhověli, leč tvar meče a vlastní meč je chráněn autorskými právy a tudíž mi nemohou bližší informace poskytnout. K mojí smůle.

1991 - Vrátil jsem se z vojny sehnal práci a konečně dokončil prototyp ze dřeva. Nic moc.Vydržel mi asi dva roky. Trošku jsem s ním blbl já a můj bratranec takže se nám ho podařilo zlomit.

Stejně ale za moc nestál a navíc nebyl ani dokončený... Celou dobu jsem si myslel jak vypadá perfektně ale stálo to za prd. Navíc jsem zjistil že meč byl pravděpodobně ve skutečnosti o dost kratší. No i to se stává obzvlášť když člověk nesežene kvalitní podklady...

1990 - Ukončil jsem učňovský učiliště a musel jsem odejít na vojenskou službu. Pokračování na práci na meči se odkládají na neurčito.:-(

1988 -Studuji na učňáku a dostal jsem se do kovárny. Po základním výcviku jsem dostal na výrobu výkovku. Podařilo se mi sehnat nerezový materiál 17 021 taky jinak zvaný AK-5 je to kalitelná nerez.Problémy které jsem si užil s kováním materiálu a jeho kroucením při chládnutí byly otřesné. Nakonec jsem ale byl úspěšný a podařilo se mi materiál dostat do rozumné tolerance.

1986 - Je čtyři roky po natáčení a já jsem poprvé shlédl film Barbar Conan . Uchvácen krásou meče jsem se rozhodl meč si vyrobit. Pustil jsem se do shánění podkladů. Trvalo mi to rok a půl než jsem sehnal vše potřebné a pustil se do výroby dřevěné kopie.

Kombinace tmelu lepidla a dřevěných částí mi dává hrubou ředstavu o tom jak má meč vypadat. Sháním další podklady a postupně mám úspěch. Jenže jsem musel změnit školu nastoupil jsem na střední a meč šel tak trochu stranou. Travalo to dva roky než jsem se k němu vrátil.